Prof. Dr. Naci Görür’den Tokat’ta meydana gelen 5.6’lık depreme ilişkin ilk açıklama: ‘Orta büyüklüğe yakın…’

Tokat’ın Sulusaray ilçesinde dün gece meydana gelen 4.1 büyüklüğündeki depremin ardından bugün saat 18.11’de 5.6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Şehir merkezinde bir yıkım olmadığı belirtilirken, Sulusaray’ın Buğdaylı Köyü’nde bazı evlerin yıkıldığı açıklandı.

Deprem bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den ilk açıklama geldi. Dünkü 4.1’lik depreme dikkat çeken Görür X hesabından yaptığı açıklamada “Tokat Sulusaray’da 5,6 büyüklüğünde deprem oldu. Aynı yerde dün gece 4.1 bir deprem daha olmuştu. İlk deprem öncü depremdi. Şimdi olan deprem orta büyüklüğe yakın. Daha önce yazdığım gibi, KAF’ın Tokat’tan ayrılıp Anadolu Levhası içerisine SW yönünde uzanan bir kolu üzerinde. Bu deprem kalitesiz yapı stokunda ve yeraltı yapılarında yıkıcı olabilir. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

“6 ŞUBAT’I NE ÇABUK UNUTTUNUZ?”

Görür, ‘Halkıma duyuru’ notuyla yaptığı paylaşımında ise şu ifadeleri kullandı:

“Şu anda televizyonlarda yaşanan sahneleri çok iyi biliyorsunuz değil mi? Tıpkı komedi gibi. Deprem oluyor. Televizyonlar konuşmaya başlıyor. Deprem uzmanları sıra sıra boy gösteriyor. Kayıp yoksa şükredilecek . Gece dışarıda kalınacak. Sonra da unutulacak. Eğer deprem büyükse acı ve keder. Sevgili halkım bu daha ne kadar sürecek? Neden deprem dirençli yerleşim alanları için talepte bulunmuyorsunuz? Harekete geçmiyor musunuz? 6 Şubat’ı ne çabuk unuttunuz? Deprem bizim için domates fiyatından, kırmızı et fiyatından daha mı önemsiz? Mülkün sahibi sizsiniz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir