1 Mayıs’ın ardından gözaltına alınanlara tutuklama talebi

İSTANBUL – 1 Mayıs sonrası İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturmada, 39 kişi hakkında polise saldırdıkları iddiasıyla gözaltı kararı verildi. Üçüncü dalga operasyon kapsamında evlere düzenlenen baskınlarda 27 kişi gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar ile tutuklananların serbest bırakılması için İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, İstanbul Adliyesi önünde eylem gerçekleştirdi.

Daha önce 1 Mayıs’ta polise saldırdıkları suçlamasıyla gözaltına alınanlardan 46 kişi tutuklanmıştı. Avukat Çiğdem Akbulut, 3 gün önce üçüncü dalga operasyonda gözaltına alınanların savcılık ifadesinin ardından tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildiğini söyledi.

Akbulut, “Devlet 1 Mayıs’a katılanları sindirmeye, korkutmaya çalışıyor. Bugün belki arkadaşlarımızı almamız mümkün olmayacak ancak Taksim Meydanı’nın 1 Mayıs alanı olduğunu hatırlatmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

KESK adına konuşan Hüseyin Tosu ise “Taksim’in 1 Mayıs alanı olduğuna dair Anayasa Mahkemesi kararları olmasına rağmen bir cadı avı başlatıldı. Saraçhane’de hukuksuz olan tek şey polisin barikatlarıydı. Siyasal iktidar, sokağa çıkanlara gözdağı veriyor. Biz anayasal haklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Demokratik Türkiye için mücadele eden solculara, devrimcilere değil, çetecilere operasyon yapın. Son yapılan cadı avında bizim üyelerimize de gözaltı gerçekleştirildi. Bunları kabul etmek mümkün değil. Arkadaşlarımızın bir an önce bırakılmasını istiyoruz. Düşman hukukunun bir tarafa bırakılması lazım” dedi.

Toplumsal Özgürlük Partisi Sözcüler Kurulu üyesi Pelin Kahiloğulları “İktidar, AKP-MHP ittifakı yerel seçimlerde meşruiyetini yitirmiştir. İşçi sınıfını, doğayı, hayvanları katleden bir sermaye düzeni içerisindeyiz. Bizler şu an gözaltında ifadede bulunan yoldaşlarımızın sesini yükseltmekten vazgeçmeyeceğiz. MESEM adı altında bir buçuk milyon genç sermayenin hizmetine sunuyor. Şimdi önümüze koydukları tasarruf paketinin kamu emekçilerinin kazanılmış haklarının yok edilmesini görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“İktidarın seferlik yasasını Erdoğan’ın eline vermesiyle, açlık ve ölüme terk etmek istedikleri bizlerin sesini kısmak istiyorlar” diyen Kahiloğulları, “Saraçhane’de bizlerin sesini kesmek isteyenlere izin vermeyeceğimizi gösterdik. Tutuklanan ve gözaltına alınan yoldaşlarımız direnme hakkını kullanmıştır. Tutuklu ve gözaltındaki yoldaşlarımızı geri alacağız. Taksim 1 Mayıs alanıdır” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir